NOWOCZESNY OGRÓD PRZYDOMOWY III

Ogród przydomowy z altaną

Ogród przydomowy z altaną

Altana przydomowa z ażurowumi panelami

Altana przydomowa z ażurowumi panelami

Element wodny w stylu nowoczesnym - wodospad

Element wodny w stylu nowoczesnym – wodospad

Taras przydomowy

Taras przydomowy

Altana nowoczesna

Altana nowoczesna

Element wodny w ogrodzie przydomowym

Element wodny w ogrodzie przydomowym zintegrowany z kamiennym murkiem

Projekt ogrodu przydomowego w stylu nowoczesnym

Projekt ogrodu przydomowego w stylu nowoczesnym z altaną i mini wodospadem

Kamienne schody w stylu nowoczesnym

Kamienne schody prowadzące na wyższy poziom ogrodu

Donice tarasowe w sylu nowoczesnym

Donice tarasowe Incanti w stylu nowoczesnym zabezpieczające uskok tarasu

Przytulna altana

Przytulna altana z ażurowymi kratkami i przezierną firaną

Altana w stylu nowoczesnym

Altana w stylu nowoczesnym z elementem wodnymi szklaną kładką

Ogród w Wilanowie to jeden z naszych ulubionych projektów. Zastosowaliśmy tu wiele rozwiązań, które od lat podziwialiśmy jedynie w realizacjach naszych zagranicznych kolegów. Głównym elementem kompozycji jest efektowna altana. Została wykonana na zamówienie z drewna klejonego, sprowadzonego przez nas ze Skandynawii. Specjalnie do tego projektu wykonane zostały również okucia ze stali szlachetnej (ukryte w konstrukcji altany) oraz panele z poziomymi deszczułkami.
Altana jest otwarta z dwóch stron. Pierwsze „wejście” prowadzi przez szklaną kładkę zawieszoną nad płytkim basenem wypełnionym wodą. Kładka jest podświetlana od spodu poprzez wodoodporne lampy umieszczone na dnie basenu. Wodę trzeba było wprawić jeszcze w ruch! W tym celu zaprojektowaliśmy miniwodospad, rozpoczynający swój bieg wylewką ze stali nierdzewnej. Osprzęt przyłączeniowy i rury zostały ukryte w kamiennej ścianie i zamaskowane demontowalnymi płytkami na wypadek konieczności serwisu. Drugie wejście w przestrzeń altany stanowią granitowe schody prowadzące z trawnika przed domem. Aby urozmaicić zejście, kamienne bloki zostały poprzesuwane względem siebie. Duża masa pojedynczego stopnia, blisko 120 kg, wymusiła konieczność wykonania oddzielnego fundamentu pod każdy stopień.
Aby osiągnąć efekt kameralności, na którym zależało klientowi, altana została „zamknięta” z dwóch stron. Wzdłuż dłuższego boku zastosowaliśmy drewniane panele. Krótszy bok przesłania przepuszczająca światło tkanina. Ciepła i przytulności dodają również materiałowe miękkie poduszki zestawu meblowego. Od strony ogrodzenia altanę dodatkowo otoczyliśmy żywopłotem. W połączeniu z obniżeniem terenu daje to efekt bycia „zatopionym” w zieleni. Przed słońcem i deszczem chroni dach z jasnego materiału.
Schody prowadzą na poziom pośredni ogrodu, czyli trawnik stanowiący doskonałą przestrzeń do opalania lub do zabawy dla dzieci. Poziom najwyższy to taras granitowy na który wchodzi się po stopniach wykonanych z drewna egzotycznego. Z uwagi na bliskość wyjścia z kuchni taras stanowi letnią jadalnię. Wzdłuż krótszego boku ustawiliśmy dwie donice marki Incanti, które zamykają przestrzeń tarasu oraz zabezpieczają uskok.
Mimo niewielkich rozmiarów realizacja ogrodu trwała blisko 2 miesiące. Na efekt i zadowolenie klienta warto było jednak poczekać.

LOKALIZACJA: Warszawa – Wilanów
POWIERZCHNIA: 300 m²
PROJEKT: 2012
REALIZACJA: 2012
PROJEKTANT: arch. kraj. Piotr Porębowicz

NOWOCZESNY OGRÓD PRZYDOMOWY IIIadmin