NOWOCZESNY OGRÓD NA ZBOCZU

Ogród nowoczesny na zboczu

Ogród nowoczesny na zboczu – podświetlane schody

Prrojekt ogrodu nowoczesnego na zboczu

Projekt ogrodu nowoczesnego na zboczu – widok z tarasu na ogród

Taras w ogrodzie nowoczesnym

Taras w ogrodzie z obrazem wycinanym laserowo oraz wodospadem

Element wodny w ogrodzie

Element wodny w ogrodzie

Projekt ogrodu nowoczesnego w Divone był jednym z najbardziej wymagających projektów naszej pracowni. Nałożyło się tu klika kwestii, które musieliśmy pogodzić: bardzo duża różnica terenu wynosząca kilkanaście metrów, restrykcyjne francuskie prawo dotyczące zagospodarowania terenu oraz wysokie wymagania naszego klienta.
Ogród położony jest w wyżynnym regionie Francji niedaleko Genewy. Niezwykle malowniczy pejzaż jak i duże zróżnicowanie topograficzne narzuciły nam bardzo wyraźny kierunek prac projektowych. Ogród musiał zostać zaprojektowany w taki sposób, aby płynnie zlewał się z otaczającym go krajobrazem oraz aby był swojego rodzaju kontynuacją bryły budynku. Duża różnica poziomów wymusiła na nas zastosowania murów oporowych wraz ze schodami terenowymi, które zapewniają swobodny dostęp do każdej części ogrodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu projektowana przestrzeń zyskała formę tarasów o zróżnicowanych „wnętrzach ogrodowych”.
Przestrzenny taras z drewna egzotycznego zlokalizowany na poziomie budynku zaprojektowaliśmy jako zwieńczenie osi widokowej prowadzącej z salonu oraz jadalni. Na końcu osi umieściliśmy kamienną ścianę z elementem wodnym oraz wąskim basenem ozdobnym. Wystające z różnym przesunięciem kamienne płyty tworzą wyjątkowy efekt zwłaszcza po podświetleniu. Każda płyta była projektowana osobno i przygotowywana w zakładzie kamieniarskim. W ścianie przewidzieliśmy trzy wylewki, tworzące efekt wodospadu. Sąsiednią ścianę udekorowaliśmy zaprojektowanym przez nas „obrazem ogrodowym” z motywem drzewa, wykonanym ze stali kortenowej i podświetlanym nocą.
Ponieważ dom wybudowany został jako rezydencja zimowa, użytkowana głównie od jesieni do wiosny, bardzo duży nacisk położyliśmy na odpowiedni dobór gatunkowy roślin, opierając się na rodzimych gatunkach.

LOKALIZACJA: Divonne-les-Bains, Francja
POWIERZCHNIA: 4000 m²
PROJEKT: 2013
REALIZACJA:
PROJEKTANT: arch. kraj. Piotr Porębowicz

NOWOCZESNY OGRÓD NA ZBOCZUadmin